Badanie dna oka nie wymaga od osoby badanej praktycznie żadnych przygotowań. Dużo zależy od tego, jaki jest rodzaj badania dna oka. W przypadku badania dna oka wykonywanego przez okulistę, zazwyczaj poprzedzone jest podaniem kropli rozszerzających źrenicę. Pozwala to okuliście na ocenę peryferyjnych obszarów siatkówki, niemożliwych do zobaczenia przy zwężającej się, pod wpływem intensywnego światła, źrenicy. Przykładowo, w przypadku nagłego wystąpienia mętów ciała szklistego, koniecznym jest sprawdzenie, czy w peryferyjnych częściach siatkówki nie doszło do przedarć czy rozwarstwień.
Ocena dna oka jest elementem pełnej diagnostyki przy tych schorzeniach, a niekontrolowany rozwój problemów wzrokowych może skutkować poważnym uszkodzeniem lub całkowitą utratą widzenia.
oftalmoskopia pośrednia - przeprowadza się przy użyciu soczewki skupiającej o dużej sile, którą lekarz trzyma prze okiem badanego w odległości jej ogniskowej. Lekarz obserwuje obraz odwrócony i powiększony, który powstaje w płaszczyźnie soczewki trzymanej przed okiem badanego,
Badanie dna oka w ciąży ma szczególne zastosowanie w przypadku more info krótkowzroczności kobiety. Dzięki niemu możliwa jest dokładna ocena siatkówki i zaplanowanie sposobu rozwiązania ciąży. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie cesarskiego cięcia.
Urządzenie pozwala na wykonanie kolorowego zdjęcia dna oka, dzięki czemu możliwa jest szczegółowa analiza diagnostyczna narządu wzroku. W Polsce metoda badania dna oka z wykorzystaniem funduskamerów Non-mydriatic stosowana jest od kilku lat.
Przy badaniu wziernikiem lekarz siedzi naprzeciwko chorego i kieruje światło wziernikiem w źrenicę badanego oka, przesuwając się możliwie jak najbliżej pacjenta na odległość 3 cm od rogówki.
Wziernikowanie bezpośrednie wykonuje się z bardzo niewielkiej odległości, kilka centymetrów od oka pacjenta.
Na zdiagnozowanie anemii pozwala wynik świadczący o obniżeniu poziomu hemoglobiny, hematokrytu i liczby czerwonych krwinek w podstawowym badaniu morfologicznym. Aby jednak ustalić...
Mam challenge z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. ten razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Po badaniu, gdy pacjent przebywa na zewnątrz, zaleca się stosowanie okularów przeciwsłonecznych ze względu na nadwrażliwość na światło.
Badanie dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, a także monitorować zmiany na dnie oka, wynikające z write-upępu chorób ogólnoustrojowych, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Wczesne wykrycie zmian może zapobiec rozwojowi trudnych do leczenia postaci choroby.
Podpowiemy również, jak najlepiej przygotować się do badania dna oka, aby przebiegło ono jak najbardziej komfortowo.
Na koniec nasza specjalistka wskazuje przeciwwskazaniem do badania dna oka z podaniem kropli rozszerzających źrenicę.
Oftalmoskopia bezpośrednia przeprowadzana jest za pomocą oftalmoskopu, czyli prostego narzędzia zawierającego źródło światła oraz procedure soczewek.